Мени
Вашата кошничка

ВРВОВИ ОСНОВНО

Македонски поетски бисери
-15 %
Автор: Избор Model: 8TUDNS
Изборот Македонски поетски бисери опфаќа осум бардови на македонската литература и тоа: Блаже Конески, Кочо Рацин, Константин Миладинов, Ацо Шопов, Славко Јаневски, Анте Поповски, Јован Котески и Петре М. Андреевски. Сите тие се застапени со по три песни и тоа: Конески со “Ракувања”, “Тешкото” и “Ве..
153.00 ден. 180.00 ден.
без ДДВ:153.00 ден.
Малиот принц
-15 %
Малиот принц од Антоан де Сент-Егзипери е книга за тесноградоста и преголемата практичност на возрасните лица, кои често се судираат со детските гледања на светот и кои немилосрдно го стеснуваат и осиромашуваат, се додека од децата не направат попустливи возрасни личности. Во оваа книга има бројни и..
161.50 ден. 190.00 ден.
без ДДВ:161.50 ден.
Марковалдо
-15 %
Автор: Итало Калвино Model: 8D6DPN
..
153.00 ден. 180.00 ден.
без ДДВ:153.00 ден.
Мери Попинс
-15 %
Автор: Памела Л. Траверс Model: 5U2JH6
Авторката на книгата „Мери Попинс“, Памела Линдон Траверс, е родена 1906 година во Квинсленд, Австралија, во семејство со ирско потекло. Приказните за Мери Попинс почнала да ги пишува додека била болна, а книгата „Мери Попинс“ првпат ја објавила во 1934 година. По извонредниот успех, следната година..
195.50 ден. 230.00 ден.
без ДДВ:195.50 ден.
Мице
-15 %
Автор: Ванчо Николески Model: 5CZ3X4
Истакнатиот македонски писател Ванчо Николески (1912 – 1980) спаѓа меѓу најплодните и најомилените детски писатели во Македонија, негови најпознати поетски и прозни дела се: Крај огниште, Прва радост, Волшебното самарче, Гоце Делчев, Чудотворен кавал, Под виорното знаме и други. Поемата Мице ја носи..
119.00 ден. 140.00 ден.
без ДДВ:119.00 ден.
Оливер Твист
-15 %
Автор: Чарлс Дикенс Model: 7FPN8A
Англискиот писател Чарлс Дикенс (1812-1870) е еден од најпознатите романсиери во светот. Тој е вешт писател и верен сликар на темната страна на животот во англиското општество околу средината на деветнаесеттиот век и критичар на неговите недостатоци. Негови дела се: “Оливер Твист“, “Давид Коперфилд“..
170.00 ден. 200.00 ден.
без ДДВ:170.00 ден.
Островот на скриеното богатство
-15 %
Автор: Роберт Луис Стивенсон Model: 997FZB
Роберт Луис Стивенсон е познат англиски писател од втората половина на XIX век. Пишувал разновидна литература, секогаш исполнета со авантури и истражувања на непознати предели. Овој писател не само што умеел да ги прикаже неистражените возбудливи и далечни земји, туку умеел да се нурне и во длабочин..
195.50 ден. 230.00 ден.
без ДДВ:195.50 ден.
Пат околу светот за 80 дена
-15 %
Автор: Жил Верн Model: 7AFRLL
Францускиот писател Жил Верн (1828-1905) уште по објавувањето на својот прв роман “Пет недели во балон“ постојано ја разигрува фантазијата на своите читатели. Научните откритија,кои во негово време, втората половина на XIX век, се осознавале со голема страст и нетрпение, биле вистински предизвик&nbs..
212.50 ден. 250.00 ден.
без ДДВ:212.50 ден.
Петар Пан
-15 %
Автор: Џејмс Метју Бери Model: 4W2R9P
Џејмс Метју Бари, шкотски автор и писател за деца, станал познат по објавувањето на приказната за Петар Пан, момчето кое живее во Недојдија, војува со капетанот Кука и не сака да порасне. Џејмс Метју Бари е роден во Форфаршир. Имал девет браќа и сестри и мајка им секоја вечер им читала авантуристичк..
195.50 ден. 230.00 ден.
без ДДВ:195.50 ден.
Пинокио
-15 %
Автор: Карло Колоди Model: 5M9K3L
Карло Колоди (1826-1890) е италијански писател, чие вистинско презиме е Лоренцини. Колоди е, всушност, родното место на неговата мајка. Определбата да пишува за деца ја објаснил со ставот дека „возрасните тешко се задоволуваат“. Прво негово дело е расказот „Џанетино“, а светска слава стекнува со „Пи..
195.50 ден. 230.00 ден.
без ДДВ:195.50 ден.
Пипи долгиот чорап
-15 %
Автор: Астрид Линдгрен Model: 5KXT3K
Книгата за деца „Пипи Долгиот Чорап“ е дело на шведската авторка Астрид Линдгрен (1907-2002). Со пишување започнала да се занимава сосема случајно, кога нејзината малечка ќерка Карин, додека лежела болна, ѝ побарала да ѝ раскажува приказни за Пипи Долгиот Чорап, девојче чие име во тој момент го изми..
195.50 ден. 230.00 ден.
без ДДВ:195.50 ден.
Повикот на дивината
-15 %
Автор: Џек Лондон Model: 8KJW8D
Американскиот писател Џек Лондон (1876-1916) има напишан повеќе романи за природата и за животните, но Повикот на дивината, несомнено, е едно од неговите највозбудливи и најубави дела. Тоа е приказна во која ја отелотворува и величи животната сила, борбата на човекот и животните со суровата природа ..
170.00 ден. 200.00 ден.
без ДДВ:170.00 ден.
Прикажани 25 од 36 до 55 (5 Страни)