Мени
Вашата кошничка

Единаесетти роман, книга осумнаесетта

Единаесетти роман, книга осумнаесетта
Единаесетти роман, книга осумнаесетта
  • Залиха: Достапен
  • Автор: Даг Солстад
  • Димензии: 13.00cm x 20.00cm
  • Година на издавање: 2019
  • Број на страници: 170
  • Корица: мек повез
  • Јазик: македонски
  • ISBN: 978-9989-33-767-3
150.00 ден.
Без ДДВ: 150.00 ден.

Бјорн Хансен, почитуван градски благајник, само што наполнил педесет години и е ужаснат од помислата дека случајноста му го управувала животот. Пред осумнаесет години тој ја напуштил својата жена и нивниот двегодишен син, поради својата љубовница која го убедила да започнат заеднички живот во мал провинциски град и да се занимаваат со аматерска драматургија. Но, како што одминува времето, оваа врска почнува да венее и полека да одумира.

По четири години живеејќи удобно во својата самотија, Бјорн почнува да размислува за опасно дејствие кое ќе му го промени животот до непрепознатливост. Оваа потреба да се коцка со своето спокојно постоење станува неодолива, водејќи го Бјорн во Вилнус (Литванија), со д-р Шиоц, неговиот сопатник-конспиратор, каде тој не може да сфати дали е вплеткан во игра, или во апсурдно нова реалност.

„Неочекувано потресна... несекојдневна, фантастична книга“
—Irish Times (Books of The Year)

„Солстад е најголемиот современ писател на Норвешка“
—Игер Остенстад 
 

Cookies
Користиме колачиња и други идентификатори за да ви овозможиме најдобро искуство со нашата интернет страница. Може да прочитате повеќе за тоа како ги користиме колачињата и другите идентификатори, во нашата Политика за приватност. Со продолжувањето да ја користите оваа страница, прифаќате да користиме колачиња и други идентификатори.