Мени
Вашата кошничка

МЕРИДИЈАНИ

Земјата потпевнува во Бе-мол
-50 %
Автор: Мари Страчан Model: ZEMJ
Велс, 1950-тите години, мало тивко гратче во кое малкумина се подготвени да ја кажат вистината...Младата Гвени Морган има дарба – таа секоја вечер лета во своите соништа. Го напушта креветот што го дели со својата сестра и се вивнува во темното небо далеку од своето семејство. Лебди над блиските..
175.00 ден. 350.00 ден.
без ДДВ:175.00 ден.
Златниот кафез
-40 %
Автор: Камила Лекберг Model: ZLAT
Џек и Феј имаат наизглед идиличен живот… барем така се чини на прв поглед. Таа е мажена за успешен бизнисмен со кого има прекрасна ќерка. Иако заедно ја започнале деловната империја, Феј е заробена во улогата на мајка и домаќинка, додека, пак, нејзиниот сопруг ги ужива сите привилегии од заедничкиот..
240.00 ден. 400.00 ден.
без ДДВ:240.00 ден.
Индијански коњ
-50 %
Автор: Ричард Вагамис Model: INDKONJ
Романот „Индијански коњ“ е незаборавно ремек-дело на еден од водечките канадски писатели Ричард Вагамис и еден од 20-те најдобри романи на изминатата декада според Literary Hub. Книгата е адаптирана во прекрасен филм кој имаше премиера на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто во 2017 година. Изв..
180.00 ден. 360.00 ден.
без ДДВ:180.00 ден.
Како го добив талентот за живеење
-60 %
Автор: Родан ал Галиди Model: MERID001
Холандскиот бестселер, инспиративната и трагикомична автобиографска приказна „Како го добив талентот за живеење“ од авторот Родан ал Галиди е конечно достапен за македонските читатели. Уживајте во овој роман, раскажан со сочувство и уникатна смисла за хумор. Ова е инспиративна приказна за преживувањ..
200.00 ден. 500.00 ден.
без ДДВ:200.00 ден.
Клаузулата за татковство
-50 %
Автор: Јонас Хасен Кемири Model: KLZL01
„Разурнувачки и брутално искрен портрет на едно модерно семејство. Борба на генерации, кои се обидуваат да опстојат заедно“ National Book Award for Translated LiteratureДедото кој живее во странство се враќа дома за да ги посети своите возрасни деца. Синот е неуспешен. Ќерката е бремена и очеку..
180.00 ден. 360.00 ден.
без ДДВ:180.00 ден.
Крвава приказна
-67 %
Автор: Оисин Куран Model: KRPPR1
Мејн, 1980. Утописката будистичка заедница е на работ на колапс. Авторитетот на харизматичниот водач се руши откако неговите следбеници сфаќаат дека се предолго експлоатирани. За да бидат работите полоши, единаесетгодишниот син на еден од приврзаниците дознава дека мајка му има рак. Наоѓајќи прибеж..
99.00 ден. 300.00 ден.
без ДДВ:99.00 ден.
Локум
-39 %
Автор: Јан Волкерс Model: LOK
Приказна за бурна љубовна врска... Експлицитно еротска, искрена и отворена.Холандски скулптор во своето студио, бесен поради љубовта што ја изгубил, ја опишува до најситни детали состојбата на својот живот, откако таа го напушта. Нараторот наизменично ги раскажува приказните за односот со Олга ..
220.00 ден. 360.00 ден.
без ДДВ:220.00 ден.
Мажи во моја ситуација
-42 %
Автор: Пер Петешон Model: MAZ1
Осло, 1992. Арвид Јансен има триесет и осум години, разведен и препуштен сам на себе. Тој ги губи или го напуштаат сите што му се драги. Животот му стана прашање на пронаоѓање сигурни патокази. Ги бара низ градот „старите бојни полиња“, претерува со пиење, запознава жени и оди дома со нив, или се во..
210.00 ден. 360.00 ден.
без ДДВ:210.00 ден.
Пепел во устата, песок во чевлите
-40 %
Автор: Пер Петешон Model: PTRS002
Арвид Јансен е кревко, хиперсензитивно момче кое живее во предградието на Осло, во раните шеесетти години. Неговото семејство е сиромашно – татко му е работник во фабрика за чевли, а мајка му е хигиеничарка. Арвид често има кошмари и штотуку започнува да го осознава светот и да ги спојува деловите о..
150.00 ден. 250.00 ден.
без ДДВ:150.00 ден.
Пер Петешон - КОМПЛЕТ
-26 %
Автор: Пер Петешон Model: CPETRS01
{ЧИТАЈ ГО ПЕР ПЕТЕШОН... Комплет од 2 книги со ПОПУСТ! Двете наши изданија „Мажи во моја ситуација“ и „Пепел во устата, песок во чевлите“ на прославениот норвешки писател Пер Петешон се книги кои не смеете да ги пропуштите!Bo „Мажи во моја ситуација“, фамилијата на еден писател се распаѓа и то..
450.00 ден. 610.00 ден.
без ДДВ:450.00 ден.
Пет мали индијанци
-50 %
Автор: Мишел Гуд Model: PETIND4
Кени, Луси, Хауи, Мејзи и Клара. Пет деца оттргнати од своите семејства. Поранешни ученици во Мисионерското училиште. Раштркани низ запуштените и валкани улици во источниот кварт на Ванкувер. Прогонувани од трагите на минатото. Со избричени глави. Обесчестени тела. Но, засекогаш поврзани со заедни..
180.00 ден. 360.00 ден.
без ДДВ:180.00 ден.
Писмото до кралот
-50 %
Автор: Тонке Драгт Model: PISM
Млад херој, тајна мисија, неверојатна авантура.Кога Тјури одговора на очајничкиот повик за помош, ќе се најде во опасна мисија што може да го чини сопствениот живот. Тој мора да му достави тајно писмо на кралот Унауен кој живее преку Големите Планини – писмо од кое зависи иднината на целото..
210.00 ден. 420.00 ден.
без ДДВ:210.00 ден.
Прикажани 13 од 24 до 28 (3 Страни)